ارتودنسی دندان چیست و مدت زمان ارتودنسی دندان چقدر است؟ روش های ارتودنسی کدام است و چه زمانی ارتودنسی نیاز است؟ تمامی این سوالات در این مقاله جامع به شما پاسخ داده می‌شود. پس با ما همراه باشید.

 

ارتودنسی دندان یعنی چی ؟

ارتودنسی یکی از رشته‌های تخصصی در دندانپزشکی است که مشکلات ناهم‌ردیف بودن و بی‌نظمی‌ها‌ی اجزای مرتبط با دندان را بررسی و تشخیص می‌دهد و در ادامه درمان آن را انجام می‌دهد. دندان‌های کج و نامرتب این روش برای صاف و مرتب‌کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. زیرا بیمارانی که دندان‌های نامنظمی دارند علاوه بر اینکه بر ظاهر شخص تاثیر می‌گذارند بلکه در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند و ممکن است در طولانی مدت دچار عوارض مختلفی بشوند.

چه زمانی ارتودنسی نیاز است

تنها یک متخصص ارتودنسی و یا یک دندانپزشک می‌تواند تشخیص بدهد که شما به ارتودنسی نیاز دارید یا خیر. متخصص با استفاده از معاینه، تصویربرداری  و ابزارهای مختلف که برای تشخیص مورد نیاز است این کار را انجام می‌دهد. ارتودنسی مشکلات مختلفی از دندان‌ها را برطرف می‌کند، در این جا به چند مورد از مواردی که ارتودنسی باعث درمان و بهبودی آنها می‌شود اشاره کرده‌ایم.

اوربایت:

معمولا فک بالا چند میلی‌متر از دندان‌های فک پایین جلوتر هستند و هر دو فک با هم هماهنگ و هم‌پوشانی دارند، زمانی که دندان‌های بالایی بیشتر از حد معمول دندان‌های پایین را بپوشانند و یا فک بالا خیلی جلوتر باشد را به اصلاح می‌گوییم فرد اوربایت (Overbite) دارد.

آندربایت:

 این مورد دقیقا برعکس مورد قبلی یعنی اوربایت است یعنی به گونه‌ای که دندان‌های فک پایینی فرد خیلی جلوتر از دندان‌های فوقانی قرار می‌گیرد و دندان‌های فک بالا بسیار عقب‌تر از دندان‌های پایینی است.(Underbite)

اپن بایت:

زمانی که فک‌ها در جای درست خود قرار گرفته باشند و از هم جلوتر و عقب‌تر نباشند ولی در هنگام روی هم گذاشتن دندان‌ها و یا هنگام بسته‌شدن دهان، بین دوفک در جلو و عقب یا کناره ها از هم فاصله داشته باشند.(Open bite)

کراودینگ:

نامرتبی و بهم ریختگی دندان ها و شلوغی دندان ها را کراودینگ می گویند که دندان ها بیشتر از حد هستند و بر روی هم قرار میگیرند.(Crowding)

کراس بایت:

 زمانی که دندان‌های فک بالا پشت دندان‌ها‌ی فک پایین قرار بگیرد و دندان‌ها به درستی روی دندان‌های پایینی قرار نگیرد به اصلاح می‌گویند که فرد کراس بایت دارد.(Crossbite)

دندان نهفته:

گاهی پیش می‌آید که بعضی از دندان‌ها به دلایلی همچون فضای کم و کوچک بودن لثه و یا رویش نابجای دندان‌ها، از لثه بیرون نمی‌آیند. دندان‌های عقل و نیش از این دسته دندان‌ها هستند که ممکن است با این مشکل روبرو بشوند.

 

ارتودنسی دندان چیست

مدت زمان ارتودنسی

برای اینکه از انجام ارتودنسی نتیجه‌ی مطلوب را بگیریم نیاز به مدت زمان داریم. زمان برای هر شخص نسبت به سن، شدت عارضه و تکنیک‌های درمانی متفاوت است. معمولا مدت زمان ارتودنسی برای بزرگسالان بیشتر از کودکان و نوجوانان است. این مدت زمان ممکن است چند ماه یا سال طول بکشد ولی معمولا افراد حدودا دو سال برای ارتودنسی دندان‌هایشان باید زمان بگذارند. البته افرادی هستند که دندان‌هایشان مشکل کمتری دارند و مدت زمان کمتری را برای این کار اختصاص می‌دهند در صورتی که افرادی هم وجود دارند که مدت زمان درمان آن‌ها به 3 هم می‌رسد. متخصص ارتودنسی معمولا سریعترین و بی خطرترین راه را برای مرتب کردن دندان‌ها به کار می‌گیرد.

روش های ارتودنسی

 

ارتودنسی ثابت:

هدف از ارتودنسی ثابت، حرکت دندان‌ها و مرتب کردن دندان های شلوغ او همچنین اصلاح روی هم قرار گرفتن دندانهای دو فک می باشد. در این نوع ارتودنسی، بعد از چند جلسه حرکت دندان‌ها برای بیمار قابل مشاهده است و تقریبا هر یک ماه یک میلیمتر دندان‌ها حرکت می کنند. هر ماه باید بیمار به پزشک مربوطه مراجعه کند و دندان‌های خود را ویزیت کند، گاهی ممکن است بر اثر جابجایی دندان‌ها، مقداری از سیم در انتها از دندان خارج شود که آزار دهنده است و باید زودتر از موعد مقرر به دندانپزشک خود مراجعه کند.

 

ارتودنسی دیمون:

این نوع ارتودنسی یکی از جدیدترین روش‌ها است که در آن نیازی به کش‌های اطراف براکت نیست و از براکت‌هایی با قابلیت باز و بسته شدن استفاده می‌شود که  بیمار به راحتی براکت و سیم‌ها را تمیز می‌کند این روش به تنظیمات کمتری نیاز دارد و در نتیجه تعداد دفعات مراجعه به دندانپزشک کاهش می‌یابد. مزیت این ارتودنسی این است که بیمار درد کمتری را متحمل می‌شود و مدت زمان کمتری برای درمان نیاز دارد.

ارتودنسی لینگوال

اگر نمی‌خواهید که بریس‌های دندانتان قابل مشاهده باشد می توانید از این روش استفاده کنید که به ارتودنسی پنهان نیز شناخته شده است. بریس‌های این روش شبیه به ارتودنسی سنتی است با این تفاوت که در ارتودنسی سنتی بریس‌ها در جلوی دندان و در ارتودنسی لینگوال در پشت دندان قرار می‌گیرند. مزیت این ارتودنسی نسبت به ارتودنسی‌های پنهان دیگر این است که این نوع ثابت است و همیشه روی دندان‌های شما می‌ماند.

 

ارتودنسی نامرئی

 در این روش به براکت‌ها و سیم‌ها نیازی نیست و این نوع ارتودنسی به ارتودنسی ژله‌ای شناخته شده است که از پلاک‌های مخصوص برای مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌شود که بسیار شفاف و ژله‌ای است که آن‌ها را در دهان خود می‌گذارید و هنگام غذا خوردن و تمیز کردن دندان و مسواک زدن بر می‌دارید.

ارتودنسی متحرک

این روش معمولا در زمان کوتاهی به نتیجه می‌رسد زیرا برای اصلاح مشکلات جزیی و هم ردیف نبودن دندان‌ها استفاده می‌شود. پلاک‌هایی که در این روش از آن‌ها استفاده می‌شود جنس اکرلیک دارد و می توان برای مسواک زدن آن‌ها را از دهان خارج کرد.

 

امیدواریم از مطالعه مقاله ارتودنسی دندان چیست لذت برده باشید. در ادامه اگر سوال، انتقاد و یا پیشنهادی دارید از طریق نظرات به ما اعلام کنید.

پروتز فیکس چیست؟
پروتز دندانی گرایشی از مراقبت دندانی است که بر جایگزینی و بازگردانی دندان‌ها تمرکز دارد. به عبارتی بهتر وظیفه بازیابی زیبایی و اصلاح طرح لبخند و سلامت دهان و دندان برعهده این پروتزهای دندانی است. ب...
ایمپلنت چیست؟
پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت می‌تواند ناحیه بی‌دندانی و تک دندانی تا بی‌دندانی کامل فک بالا، پایین یا هر دو را شامل شود. در پروتز ثابت ایمپلنت به دلیل اینکه بیمار احساس مشابه دندان طبیعی دارد، مزیت ر...