در ادامه مقلات دانستنی‌های علمی امروز میخاهیم درباره شرایط ایمپلنت دندان قبل از انجام دادن توضیح دهیم. در این مقاله نکات بهداشتی ایمپلنت برای بیمار را مورد بررسی قرار می‌دهیم. پس از خواندن این مقاله در انتها متوجه شده‌اید که شرایط ایمپلنت دندان چیست؟ پس با ما همراه باشید.

 

حاصل آخرین تحقیقات و تکنولوژی های روز دنیا و یکی از بهترین‌ها برای جایگزین شدن دندان‌های از دست رفته، ایمپلنت است. از دست دادن یک یا چند دندان مشکلی است که ممکن است برای هر انسانی به وجود بیاید که برای شخص بسیار ناخوشایند و غیر قابل تحمل است. در گذشته تنها راهی که برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته وجود داشت استفاده از دندان‌های مصنوعی بود که خیلی مورد رضایت بیماران قرار نمی‌گرفت ولی برای جبران بی‌دندانی مجبور به استفاده از آن بودند.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت هم ریشه و هم تاج دندان را شامل می‌شود و جنس تینانیوم خالص دارد که با سلول‌های بدن انسان بسیار سازگار است. این روش درمان نه چندان سختی دارد و عارضه‌ای را هم برای انسان ندارد. ایمپلنت دندانی به گونه‌ای است که بخشی از آن به صورت ریشه در داخل استخوان فک فرد قرار می‌گیرد و سپس تاج دندان بر روی آن گذاشته می‌شود. با استفاده از این روش، به دندان‌های دیگر آسیب وارد نمی‌شود و نیازی نیست که مانند روش‌های دیگر آن‌ها را بتراشیم. با این کار دندان‌ها به صورت طبیعی جلوه داده می‌شود و بیمار در حال جویدن و یا خوردن غذا حس بهتری را دارد.

برای انجام ایمپلنت و استفاده از این روش باید شرایط آن را داشته باشید تا بتوانید به راحتی دندان‌های از دست رفته را جایگزین کنید. پزشکان معتقدند که عمل ایمپلنت دندان را برای همه‌ی افراد و با هر شرایطی نمی‌توان انجام داد و قبل از انجام ایمپلنت شرایطی وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر گرفت، برای اینکه به نتیجه بهتر و دلخواهمان در این عمل دست پیدا کنیم  می‌توانیم قبل از کار با دندانپزشک خود مشاوره کنیم. در ادامه بعضی از شرایطی که نیاز است فرد بیمار قبل از انجام ایمپلنت داشته باشد را اشاره کرده‌ایم.

 

شرایط ایمپلنت دندان

1. تراکم بافت استخوانی فک

برای انجام این عمل مهمترین موضوع بررسی شرایط لثه و استخوان فک است که توسط پزشک انجام می‌شود و سلامت لثه‌ها را باید تایید کند تا بتواند این کار را انجام دهد. پزشک متخصص استخوان فک را از لحاظ ارتفاع و حجم و کیفیت مورد بررسی قرار می‌دهد و برای این کار از عکس‌های رادیوگرافی و یا همان اشعه ایکس استفاده می‌کند تا اطلاعات دقیقی از شرایط فک و دهان فرد مورد نظر بدست بیاورد. لثه‌ها باید سلامت باشد تا بتوانند پایه ایمپلنت و پروتز دندان را روی خود نگه دارد. زیرا افرادی هستند که ممکن است با شکست ایمپلنت مواجه شوند که بیشتر برای افرادی که احتمال بروز بیماری پریودنتال در آن‌ها بالا است اتفاق می‌افتد. برای اینکه پایه ایمپلنت داخل فک جوش بخورد و مشکلی پیش نیاید لازم است که بافت استخوانی فک بالا باشد تا اطراف پایه را به خوبی گرفته و به درستی جوش بخورد.

 

شرایط ایمپلنت دندان

2. سلامت بودن فرد

سلامت کامل فردی که می‌خواهد ایمپلنت را انجام دهد بسیار اهمیت دارد و باید از شرایط سلامت عمومی مطلوب برخوردار باشد. افرادی که دچار بیماری دیابت و هموفیلی و بیماری‌های بافت همبند هستند شرایط انجام این عمل را ندارند و این کار تنها تحت نظر یک متخصص خوب صورت می‌گیرد و همچنین افرادی که از الکل و سیگار استفاده می‌کنند، درصد پایینی از موفقیت را در این عمل به دست می‌آورند. زیرا ممکن است که استخوان فک آن‌ها تحت تاثیر قرار گرفته باشد. افرادی که باردار هستند بهتر است که انجام این عمل را به بعد از دوره‌ی بارداری و شیردهی موکول کنید زیرا در زمانی که ایمپلنت را انجام می‌دهید امکان دارد که چندین بار از اشعه ایکس استفاده کنید و همچنین نیاز است که در حین مراحل انجام کار دارو مصرف کنید که این کار هم سلامت شما و هم فرزندتان را به خطر می‌اندازد.

3. رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان

یکی از چیزهایی که همیشه مهم است و افراد باید به صورت مداوم به آن اهمیت بدهند بهداشت دهان و دندان است، زمانی که می‌خواهید از ایمپلنت استفاده کنید باید به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان خود ادامه دهید و حتی بیشتر از قبل به بهداشت دهان خود اهمیت دهید و چکاپ‌های منظم نزد پزشک را فراموش نکنید. می‌توانید از چند روز قبل از کاشت ایمپلنت دندان از دهانشویه کلرهگزیدین استفاده کنید، به این صورت که بعد از هر وعده غذایی و استفاده از مسواک، دهانشویه را استفاده کنید.

 

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشیدو شرایط ایمپلنت دندان را به خوبی درک کرده باشید. اگر پیشنهاد و یا نقدی نسبت به این مقاله دارید لطفا از طریق کامنت با ما در جریان بگذارید. همچنین می‌توانید مقالات مشابه رو هم بخوانید.

پروتز فیکس چیست؟
پروتز دندانی گرایشی از مراقبت دندانی است که بر جایگزینی و بازگردانی دندان‌ها تمرکز دارد. به عبارتی بهتر وظیفه بازیابی زیبایی و اصلاح طرح لبخند و سلامت دهان و دندان برعهده این پروتزهای دندانی است. ب...
ایمپلنت چیست؟
پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت می‌تواند ناحیه بی‌دندانی و تک دندانی تا بی‌دندانی کامل فک بالا، پایین یا هر دو را شامل شود. در پروتز ثابت ایمپلنت به دلیل اینکه بیمار احساس مشابه دندان طبیعی دارد، مزیت ر...