اصلاح طرح لبخند (لبخند هالیوودی):

اصلاح طرح لبخند مجموعه‌ای از یک سری فرآیندهای دندانپزشکی زیبایی است که به منظور طراحی لبخند چشمگیر و مطلوب به کار می‌رود. برای رسیدن به لبخند هالیوودی و شیک ممکن است تغییراتی در فرم لثه، طول دندان، فاصله و برجستگی دندان‌ها ایجاد شود تا در نهایت لبخندی زیبا حاصل شود. در واقع رابطه مستقیمی بین اجزای صورت، اندازه‌ها و رنگ و شکل آن‌ها در ترکیب با یکدیگر وجود دارد که رعایت تناسب این روابط چهره را زیباتر می‌کند.

روش‌های اصلاح طرح لبخند:

روش‌ها و مراحل اصلاح طرح لبخند برای همه افراد یکسان نیست و به اجزای صورت، نوع پوست، رنگ مو، رنگ دندان، نمای دندان، بافت لثه و … بستگی دارد. این روش‌ها عبارتند از سفیدکردن دندان‌ها، اصلاح طرح لبخند با لمینیت، کاشت دندان، طرح لبخند هالیوودی با ارتودنسی، اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت وینر، جراحی فک و لیفت لثه.

1- سفید کردن دندان‌ها:

بلیچینگ، به عنوان یکی از روش‌های متداول دندانپزشکی زیبایی است. برای افرادی که قصد دارند در کمترین زمان ممکن لبخندی زیبا داشته باشند بسیار مناسب است. بسته به روش، سفیدکردن دندان‌ها در مطب دندانپزشک و همچنین در خانه قابل انجام است.

2- اصلاح طرح لبخند با لمینیت:

در روش لمینیت برای طرح لبخند هالیوودی، دندانپزشک پوسته‌های نازکی را به طور دائمی روی دندان‌ها قرار می‌دهد تا ظاهر آن‌ها را اصلاح کند. لمینیت در نوع سرامیکی و کامپوزیتی می‌باشد.

 

اصلاح طرح لبخند

3- کاشت دندان:

یکی از مهمترین مراحل اصلاح طرح لبخند جایگزین‌کردن دندان از دست رفته است که به دو روش بریج و ایمپلنت انجام می‌شود.

4- طرح لبخند هالیوودی با ارتودنسی:

اگر دندان‌ها در محل درست قرار نگرفته باشند، بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند، ارتودنسی است. این درمان بسته به نوع دندان‌ها حداقل یکسال زمان می‌خواهد. ارتودنسی در سنین بالا پیشنهاد نمی‌شود اما نوجوانان و جوانان می‌توانند برای مرتب و منظم‌کردن دندان‌هایشان از این روش استفاده کنند.

5- اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت ونیر:

کامپوزیت یک ماده ترمیم‌کننده همرنگ دندان برای داشتن طرح لبخند هالیوودی است. کامپوزیت نوعی از لمینیت دندان است با این تفاوت که استحکام و عمر آن کمتر است و همچنین میزان تراش دندان برای کامپوزیت کم می‌باشد. برای چسباندن کامپوزیت نیازی به قالب‌گیری نیست و در همان جلسه اول انجام می‌شود.

6-لیفت لثه :

 در برخی از افراد هنگام خندیدن، قسمتی از لثه‌ها نمایان می‌شود به اصطلاح به این نوع خنده، لبخند لثه‌ای می‌گویند. لبخند لثه‌ای ظاهر خوبی ندارد و برای اصلاح آن باید لیفت لثه انجام شود. این نوع روش مخصوص افرادی است که طول تاج دندان‌هایشان کوتاه بوده و باعث می‌شود هنگام صحبت کردن و لبخند، لثه‌های آن‌ها دیده شود. که با لیفت لثه مقداری از لثه بالا برده می‌شود و این مشکل به سادگی رفع خواهد شد.

7- جراحی فک:

گاهی نیاز به اصلاح لبخند لثه‌ای به خاطر فرم فک‌ها و استخوان‌های صورت است که با مشکل زیبایی این افراد با جراحی فک و جابجایی آن رفع خواهد شد.